جامعه متخصصان مراقبت پرواز


پیام دبیر کل

 

      هر فردی دارای برند شخصی است. منظور از برند شخصی، تصویری است که به مرور زمان از یک فرد در ذهن دیگر افرادی که با او سر و کار دارند شکل می گیرد. چه بخواهیم و چه نخواهیم مدرسه و دانشگاهی که رفته ایم ، رشته تحصیلی که از آن فارغ ااتحصیل شده ایم ، شغلی که انتخاب کرده ایم ، عقاید و رفتارهایی که نشان داده ایم همه و همه در شکل گیری برند شخصی ما ایفای نقش کرده اند. در این میان شغل ما نقش متمایز و مهمتری را داشته است . همه ما دوست داریم شغل ما با شاخصه های خوب در جامعه شناخته بشود و افراد جامعه همیشه با احترام از شغل ما یاد کنند. از طرفی دیگر هر شغلی نیازمند کسب شایستگی ها و مهارت های منحصر به فردی است که آن شغل را از مشاغل دیگر متمایز می سازد.

     سوال مهمی که هر کدام از ما کنترلر های ترافیک هوایی باید از خود بپرسیم این است که هر کدام از ما چقدر برای اعتلای حرفه مان که بخشی از برند شخصی مان است از خود مایه گذاشته ایم؟ 

جامعه متخصصان مراقبت پرواز به همت پیشینیان و پیش کسوتان شغل مان برای اعتلای حرفه کنترل ترافیک هوایی ایجاد شده و در حال حاضر به امانت به دست ما رسیده است. اگر چه این نهاد در طول دو دهه فعالیت خود، فراز و نشیب هایی داشته است اما به هیچ وجه نمی توان تاثیرگذاری های آن را در جایگاه و سرنوشت حرفه کنترل ترافیک هوایی  ننا دیده گرفت.

یک بررسی ساده نشان می دهد یکی از منابع مالی دانشگاههای کشورهای غربی، هبه مالی دانش آموختگان قبلی آن دانشگاههاست که دلیل اصلی آن درک نقش شهرت و خوش نامی دانشگاهها در برند شخصی دانش آموختگان آن موسسات آموزشی می باشد.

در حال حاضر در جامعه متخصصان مراقبت پرواز با دو موضوع مهم روبرو هستیم که اولی عدم عضویت تعداد زیادی از همکاران در این نهاد و دومی عدم تلاش مستمر اعضای فعلی برای رشد و ارتقای این نهاد است. 

واقعیت این است که برای رسیدن به رشد و ارتقا در هر حوزه عمومی و تخصصی، تحمل مرارت ها، رنج ها و زحمات مستمر ضرورتی اجتناب ناپذیر است. کسی که زحمت ساعتها رفت و آمد به کلاس های زبان انگلیسی و تمرین های مختلف زبان انگلیسی را به جان خریده است به یقین پس از مدتی به صورت سلیس و روان انگلیسی صحبت خواهد کرد و کسی که ساعت ها تمرین طاقت فرسا در یک رشته ورزشی را تحمل می کند حتما اندامی ورزیده و متناسب خواهد داشت. کسی که با زحمت و مرارت زیاد فاصله بین پای کوه تا قله را پیموده است نهایتا قله را فتح خواهد کرد.

دوستان و همکاران عزیز

نمی توانیم از دیگران توقع داشته باشیم که به شغل ما احترام بگذارند در حالی که خودمان از مولفه ها و شاخصه های اصلی حرفه مان از قبیل نظم ، دیسیپلین ، مطالعه مداوم و کسب دانش  روز فراری باشیم. نمی توانیم امید به اعتلای حرفه مان داشته باشیم در حالیکه از عضویت در جامعه متخصصین و صرف زمان ، انرژی و هزینه بسیار اندک حق عضویت در این نهاد طفره می رویم. نمی توانیم از فتح قله حرف بزنیم در حالیکه از فرآیند رسیدن به قله و مرارت های راه اجتناب می کنیم. و حرف آخر اینکه در هر حوزه ای موفقیت های ما را، رنجها،زحمات و تلاشهای مان در آن حوزه رقم می زند.با عنایت به نکات ذکر شده به عنوان یک برادر کوچکتر تقاضا دارم:

  1. همکارانی که عضو جامعه متخصصان مراقبت پرواز نیستند برای افزایش اعتبار و صلابت این نهاد در پیگیری امور صنفی نسبت به عضویت در این نهاد اقدام کنند.
  2. سعی کنیم نماد انظباط، دیسیپلین و سایر شایستگی های مختص شغلمان باشیم تا بتوانیم تصویری مثبت در اذهان دیگران ایجاد کنیم.
  3. در مواجهه با پیش کسوتان و اساتید بازنشسته فارغ از خاطرات خوب و بد گذشته نهایت ادب و احترام را رعایت بکنیم.
  4. جوانترها و سرمایه های آینده حرفه مان بدانند که راه رشد و ارتقا در این حرفه فقط با احترام به بزرگترها و اساتید و تلاش مستمر هموار میشود.

 

با احترام فراوان

ایوب رضائی ثمرین 

دبیر کل جامعه متخصصان مراقبت پرواز

 

 

 


پیشگفتار

 

نقش بی بدیل کنترلرهای ترافیک هوایی در صنعت هوانوردی غیر قابل چشم پوشی است.به صورتی که ایمنی و سلامت وجریان منظم ترافیک هوایی محصول مستقیم سرویس ارائه شده توسط این افراد متخصص است.


هم اکنون در جمهوری اسلامی ایران کارکنان متعهد و متخصص مراقبت پرواز با ارائه سرویس کم نظیر همواره با مشکلات و مسائل مختلف روبرو هستند که برای فائق امدن بر مشکلات خود نسبت به ایجاد جامعه متخصصین مراقبت پرواز ایران به عنوان اولین NGO  صنعت هوانوردی ایران در سال ۱۳۸۰ شروع به کار کرد.
سایت جامعه متخصصین مراقبت پرواز ایران به جهت تسهیل ارتباط با کاربران عمومی مراقبت پرواز ایران و همچنین اعضای محترم جامعه متخصصین مراقبت پرواز و دیگر گروه های علاقه مند به صنعت هوانوردی ایجاد گردیده است.

به امید فضایی ایمن و سرشار از آرامش در سراسر کشور عزیزمان


پست های اخیر

مقداری متن برای این قسمت لازم است

اخبار

به قلم javad

98/07/13 _ 11:28:03

0 کامنت

ایکائو از چاپ تمبر یادبودی به مناسبت ۷۵مین سالگرد تاسیس ایکائو توسط کشور جمهوری آذربایجان خبر داد ...

ادامه مطلب
اخبار

به قلم iranatcaadmin

98/07/06 _ 21:05:36

0 کامنت

 

  • آغاز #ثبت_نام متقاضيان شركت در سی‌و‌ششمین 《36》 اجلاس منطقه‌ای آسیا پاسفیک...
  •  
  • محل برگزاری اجلاس : كشور ادامه مطلب

تیم مدیریت ما

برای ما بنویسید:

اطلاعات تماس با ما

  • تهران, ایران کینومتر 8 جاده قدیم کرج- مرکز کنترل فضای کشور-طبقه دوم- دفتر جامعه متخصصان مراقبت پرواز

  • 982144544124+

  • javadbayat@iran-atca.ir